Ego büyütme Dili; Cavalier King Charles Arıyorum!

Bu yazı biraz ağır kaçabilir sayın okuyucularım. Okumadan önce iletişim yönünüzün ne kadar kuvvetli olduğunu gözden geçirmenizi ve gerçekten aynada kendinize bir kez bakmanızı rica ediyorum. En sonuna kadar okuyanlar bir tebrik bekliyor olacak. 🙂

İdareciyim Ben Canım

Köpek almaya uzun zaman önce karar verdim. Araştırmalara başladım. Cavalier king Charles cinsi dişi köpek istiyorum. İnternette çokça buldum ki başka bir yerden araştırma şansım var mı bilmiyorum. Yaşadığım bölgede bu köpeği sahiplendiren bir yer bilmiyorum. Neyse, internette pek çok ilan gördüm. Bir tanesi hemen dikkatimi çekti. Köpek tam istediğim özelliklere sahip üstelik fiyatı da çok uygun. ‘Hanımefendi’ye yazdım hemen bilgi almak için. Önce dişi mi diye sordum ‘yazdım ya’ siteye dedi. Dedim ne oluyoruz daha yeni başladık ne bu hiddet bu celal. Sonra neden sahiplendirmek istiyorsunuz falan dedim. İdareciyim ben, yalnız kalıyor, ilgilenemiyorum ağlıyor falan dedi. İyi dedim sorun değil ben bakabilirim. Fotoğraf gönderir misiniz birkaç tane dedim ‘Hanfendi attım ya fotoğraf ne fotoğrafı dedi’ Her sohbetimizde ‘idareci hanfendi’ terslemeyi kendine meslek edinmiş o belli. Neyse ‘hanfendinin’ anlayacağı dilden cevabı yazdım gönderdim sildim gitti.

Neden bunları anlatıyorum diyorsanız evet köpek arıyorum belki köpeğini sahiplendirmek isteyen bir ‘insan’ vardır diye düşündüm. 🙂 Bir insan canlısı yavruya yuva olmak için yardımlarınızı bekliyorum. Lakin asıl mesele şu ki. İdareciyim ben kısmı baya ilginç geldi bana. Acaba neyi idare ediyorsun. Kendisiyle sohbetimizde bir iki fotoğrafını gördüm konuştuğum kişinin gayet iyi giyinimli hoş bir insana benziyor. Lakin konuşmaları bir şeyi ya da birini idare etmekten çok uzaktı.

Bir ülke klasiği: Ne zaman bu kadar Tahammülsüz olduk?

Bu soruyu sormaktan ve cevabını aramaktan sıkıldınız biliyorum. Ben de sıkıldım. Bu ülkede yaşayan ve aynı toplumsal sorunları paylaşan insanlar olarak birbirimizin halinden anlıyor olmamız gerek. Lakin yeni tanıştığınız bir insana olan saygısızca üslubunuzu hiçbir gerekçe haklı çıkaramaz. Ben buna ‘Ego büyütme dili’ diyorum. Bu çıkarımları tek bir kişi üzerinden yapmıyorum yanlış anlaşılmasın. Şimdiye kadar farklı iş yerlerinde farklı kesimlerden insanlarla çalışma fırsatını yakaladım. İnsan gözlemleme süreçlerimin bütünü bana daha ayrıntılı bilgiler sağladı.

İnsan Gözlemleme Serisi: Çağrı Merkezi

En son çalıştığım yer bir çağrı merkezi. Türkiye’de gerçekten önemli bir yeri olan ve milyonlarca insana hizmet veren bir markanın çağrı merkezinde çalışıyorum. Size nasıl insanlarla konuştuğumu anlatmayacağım. Tahmin ediyorsunuzdur zaten çağrı merkezinde çalışıp azarlanmayan ve küfür yemeyen insan yoktur. Bu kategori zaten her çağrı merkezinde vardır ki ülkenin büyük insan kesimi bunlar. Hayatım boyunca asla bir çağrı merkezini arayarak küfür etmedim saygısızca konuşmadım. Çünkü biliyorum ki konuştuğum kişinin karşılık verme gibi bir lüksü yok ve olayda hiçbir hatası da yok. Markanın tüm ceremesini çeken ekmeği peşinde insan o. Ve benim gibi düşünen insanlar da var, onlar zaten ilk telefonu açtıklarında belli ediyorlar. Kendilerini övmüyorum olması gereken zaten bu ve herkesin bu yaklaşımda olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorum. Mesela bu yerlerde en büyük müşteri savunması ben mağdurumdur. Şirket müşteriyi mağdur etmiştir. Diğer bir savunma ise hepimiz insanız belki başka bir sorunlarım var. Canım birincisi şirket mağdur ettiyse bunun hıncını üçüncü şahıslardan çıkaramazsın. İkincisi başka sorunların olması kimseyi alakadar etmez benim de var ama ben üslubuma dikkat etmeyi kendine en büyük görev bildim.

İlginç olan şu ki tüm bu anlattıklarım ve saygısızca konuşmaları yapan insanların demografik özelliklerini az çok inceleme fırsatı buldum. İlk olarak köyde ekmeği peşinde olup işi rast gitmeyen amcalarım hep kızım demişlerdir. Çoğunluktan bahsediyorum. Bazı eğitimli kişiler ki ben bunlara aile terbiyesi almış kişiler diyorum ne kadar mağdur olsalar da asla saygısızca üslup takınmıyorlar. Lakin bir kesim var ki.. İşte ülkenin kanayan yarası, tahammülsüzleşen, idareciyim ben diyen ve ego büyütme dilini en çok kullanan kişiler bunlar. Ülke standartlarının üstünde yaşayan ve en kötüsü de az çok ‘sözde eğitim’ almış kişiler. Çünkü kendi ‘idareci’ olarak görüyor ve seninle her türlü konuşma hakkına sahip olduğuna inanıyor.

Yüz yüze Ego beden dili

İnsanlarla yüz yüze iletişim kurma olanağına sahip olduğum pek çok işte de çalıştım. Durum telefondakinden hiç farklı değil güzel insanlar. Telefonda karşındakinin sana karşılık veremeyeceğini bildiğin için daha bir saldırgan ve ipi kopmuş bir tavır olabiliyor orası kesin. Ancak yüz yüze de genel olarak konuşmalarından daha çok beden diline yansıtırlar tüm küfürlerini. Üstten bakma, duruş, oturuş şekli, göz teması kurmama vs.

İş Arkadaşlarım mı Rakip mi Karmaşası

Keşke tüm bu anlattıklarımı gerçekten bir şeyleri satın almaya gelen ve hakkı olduğunu düşünen müşteriler yapsalar. En kötüsü ne biliyor musunuz? Aynı statüde çalıştığın insanın sana bu ego dilini uygulaması. Ben daha iyi bilirim ben daha iyisini yaparımcılar.. Bunlar için en iyi yöntem umursamamaktır. Umursama ki varlığından şüphe duysun ve kendi önemini sorgulamaya başlasın.

Tüm bunları anlatma sebebim gerçekten tek bir insanı yermek ya da aşağı çekmek değil. Kaldı ki kişisel olarak bugüne kadar tek bir kişiyle problemim olmamıştır. Olduysa da sen yanlış anlamışsın güzel arkadaşım. O problem tamamen kendinle alakalı. Beni iyi tanıyanlar bilir. Her zaman hayatımda uyguladığım ve tekrar ettiğim bir söz vardır. ‘Kişi kendinden bilir işi’

Bu yazıyı yazmada ki tek amacım başta da dediğim gibi Cavalier king Charles köpek arıyorum. Bilenler duyanlar bana ulaşırsa çok mutlu olurum 🙂

Unutmadan, karşındaki insan senin aynandır. Aynaya bak bakalım ne görüyorsun? Aynaya bakabilme cesaretinden dolayı da Tebrik ederim.

Sevgi dolu bir hafta sizinle olsun!

Reklamlar

Ego büyütme Dili; Cavalier King Charles Arıyorum!” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s