Jimmy Olma(k)!

Bir kitap okuyorum. Henüz yarısına bile gelmiş değilim. Yinede sabırsız benliğim yakaladı yine beni. Bahsetmeden edemeyeceğim: Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı. Hani bazı kişisel gelişim kitapları vardır. Sadece popülerlik için piyasaya sürülmüş ve şişirilmiş birer balon olanlar.. İşte ben de bu kitabı onlardan biri diye düşünmüştüm. Sonucu açıklıyorum arkadaşlar ön yargı güzel bir yaklaşım biçimi değil.

Kitap zaten bir kişisel gelişim kitabı olmadığını açıklayarak başlıyor. Harika ve tam yerinde tespitleri sayesinde de ne ara o kadar sayfa okuduğunu anlamamış oluyorsun bile. Kitapla ilgili bahsetmek istediğim ve ilgimi çeken asıl konu da Jimmylerin hikayesi.  Kitabı okuyanlar neden bahsettiğimi anlamışlardır. Okumayanlar için de bir Jimmy olmak ne demek ondan bahsedeyim. Kendini her şeyden herkesten çok sevmek demek. Laf ebeliği yapıp ego büyütmesi yaparak şişirilmiş bir balonun yükselmesini sağlamaya çalışmak demek. Tüm insanlığın senin için var olduğunu sana hizmet ettiğini düşünmek demek. Tüm dünya benim etrafımda dönüyor demek. Kısacası öz güvenin alası, ben ben ben demek. Jimmyler tüm bu bencil tavırları arasında kendilerini, başkalarını en kötüsü de gerçekleri göremez tanıyamazlar. Çünkü mükemmellik kavramı onlar için yaratılmıştır. Onlar özeldir. Özel olan bir şeyin sevilmeme, onaylanmama, terslenme ihtimali olamaz. Jimmyler işte tüm bu sebeplerden ötürü her şeyde hakkı olduğunu savunurlar. Her sözü söylemeye, her eylemi yapmaya, kazanmaya, daha çok kazanmaya hakkı olan onlardır. Üstelik en kötüsü tüm bunlara gerçekten hakkı olduklarına inanırlar. İşte bu noktadan sonra gerçeklik kavramı kaybolup sanrılarla dolu bir dünya yaratılmaya başlanır. Sahte mutluluk kavramı da Jimmylerin hayatlarının en büyük parçası haline gelir. Oysaki hayat her seferinde özel olmadığını suratına vursa bile vazgeçmezler. Tüm bu gerçek dışı yaşam içerisinde Jimmy dibe vurup dibi görse bile hatanın kendinden kaynaklandığını ölene kadar inkar etmeye devem edecektir.

Bu hikaye size de biraz tanıdık geldi değil mi? Etrafımızda da Jimmy örneği çok fazla. Jimmy olmak aslında biraz yetiştirilme biçiminden de kaynaklı olsa gerek. O sebeple bu yazıyı Jimmy’nin ailesine ithaf ediyorum. Lütfen bir Jimmy yetiştirmeyin. Çocuğunuzun gerçek bir dünyada gerçek sorunlarla yüzleşmesine engel olmayın. Çünkü dünyada sorunları inkar edip yokmuş gibi davranan kişiler çevrelerine zarar vermenin ötesinde en çok kendilerinin canını acıtıyorlar. Diğer bir yandan ise Jimmy, sana bir lafım yok. Ne de olsa sen mükemmel olduğunu söylemekten vazgeçmeyeceksin! Sen yine de Jimmy olmayı bir kez daha düşün! 🙂

Reklamlar

Jimmy Olma(k)!” için 3 yorum

  1. Tıpkı yazdığınız gibi sıradan bir kişisel gelişim kitabı olduğunu düşünmüştüm en kısa sürede okumaya çalışacağım

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s